Чому вода жорстка і як пом'якшити жорстку воду? | Aquarum
Почему вода жесткая?

Чому вода жорстка?

Жорсткою називають воду з високим вмістом розчинених мінералів, а саме кальцію та магнію (хоча залізо, алюміній і марганець також можна знайти в певних областях). Хімічна природа жорсткої води зумовлена вмістом катіонів із зарядом +2, особливо Ca 2+ і Mg 2+. Ці іони не є проблемою для здоров’я, але вони можуть вступати в реакції, що залишають нерозчинні мінеральні відкладення. Цей накип може зробити жорстку воду непридатною для багатьох цілей, тому існують різні засоби для “пом’якшення” води; тобто для видалення іонів кальцію і магнію з неї.

У той час, як м’яка вода – це очищена вода, в якій єдиним іоном є натрій.

Чому вода стає жорсткою?

Розчинені у воді кальцій і магній – два найпоширеніші мінерали, які роблять воду “жорсткою”. Жорсткість води залежить від її джерела. Підземні води, які контактували з пористими породами, що містять родовища таких мінералів як вапняк або доломіт, будуть дуже жорсткими, тоді як колодязна вода набагато м’якша.

Водночас жорсткість змінюється залежно від пори року. Наприклад, взимку, особливо під кінець, відзначається найбільша концентрація магнію і кальцію в складі води. І навесні, в період паводку, жорсткість, навпаки, зменшується.

На що впливає жорсткість води?

Основну відмінність між жорсткою і м’якою водою найкраще видно під час повсякденної роботи по дому:

  • Жорстка вода є причиною брудного одягу, посуду з плямами і розводами, а також ванни з великою кількістю нальоту і мильної піни.
  • Залежно від кількості мінералів жорсткості у воді змінюється витрата мийного засобу, необхідного для миття або очищення. Мило стає менш ефективним через те, що його реакція на магній і кальцій не така насичена і міхурлива.
  • Жорстка вода утворює накип, який, своєю чергою, може позначитися на побутовій техніці; в результаті побутові прилади починають споживати
  • більше енергії.
  • Підвищена жорсткість також може призвести до серйозних пошкоджень через накопичення накипу всередині водопровідних труб, водонагрівачатощо. (коли вода випаровується при підвищенні температури, мінерали випадають в осад, утворюючи затверділий накип).
  • Навіть волосся, вимите в жорсткій воді, може здаватися брудним і жорстким.
  • Іони в жорсткій воді також можуть спричиняти корозію металевих труб через гальванічну корозію.
  • Унаслідок накопичення накипу та відкладень у трубах зменшується потік води.

Обладнання для нормалізації води

Існують способи боротьби з підвищеним вмістом мінералів у жорсткій воді, які дадуть змогу домогосподарствам і підприємствам насолоджуватися водою з кращим смаком і якістю. Це фільтри зворотного осмосу та установки пом’якшення.

  • Під час зворотного осмосу одержувана вода проходить через тонку мембрану, через яку кальцій і магній не можуть пройти, вони видаляються та утилізуються. Інакше кажучи, вода переходить зі стану жорсткості в більш м’який склад, оскільки іони, що викликають жорсткість води, не проходять через мембрану. Як працює зворотний осмос, ви можете прочитати тут.

Технология обратного осмоса.

  • Фільтри для пом’якшення води можуть розв’язати ці проблеми завдяки використанню іонообмінних смол, які замінюють іони кальцію і магнію на іони натрію і калію. На жаль, недоліком цього процесу є збільшення вмісту натрію в питній воді,

 

Яка у вас вода?

Багато промислових і побутових водокористувачів занепокоєні жорсткістю води, адже коли жорстка вода нагрівається, наприклад, у чайнику, можуть утворюватися тверді відкладення карбонату кальцію, так званий, накип. Чи використовуєте ви муніципальну систему водопостачання, чи воду з інших джерел, ви можете перевірити воду на жорсткість у домашніх умовах. Адже накип на побутових і сантехнічних приладах видно неозброєним оком. Ви також могли відчувати неприємну плівку, що обволікає долоні після миття рук або посуду. Також ви можете здати воду на аналіз і в такий спосіб точно визначити, чи допустима норма жорсткості вашої води, а також визначитися за потреби зі способом фільтрації такої води.