Як вибрати зворотноосмотичну мембрану? - Aquarum
Как выбрать обратноосмотическую мембрану?

Як вибрати зворотноосмотичну мембрану?

Зворотний осмос – процес, за якого вода (розчинник) під тиском проходить через напівпроникну мембрану, стаючи менш концентрованою і втрачаючи розчинені в собі речовини.
Процес зворотного осмосу використовується з 1970-х років. Спочатку його застосовували для опріснення морської води, але зараз його використовують у різних цілях: підготовка живильної води для парових котлів, підготовка води для харчової, фармацевтичної промисловості, очищення стічних вод, підготовка питної води.

Переваги та недоліки використання зворотноосмотичних мембран

Плюси і мінуси результату підготовки питної води за допомогою такої технології визначаються її особливостями і цілями фільтрації, які залежать від початкових показників води. Можливість очищати воду, демінералізуючи її і доводячи до стану дистиляту, дає змогу використовувати такий продукт у медичних, лабораторних і фармацевтичних цілях. Для побутового вживання з метою питних потреб радять воду, що містить мікроелементи. WHO не дає рекомендованого рівня мінералізації питної води, але за органолептичними показниками рекомендує межу загальної мінералізації питної води в 1000 мг/л. Слабомінералізована вода містить у собі солей менше 200 мг/л. Багато що залежить від гомеостазу кожної людини, тому під час вибору зворотноосмотичної мембрани для очищення питної води потрібен індивідуальний підхід.

Принцип роботи

Зворотноосмотична установка промислового типу складається з такого обладнання: фільтр тонкого очищення води, система реагентної підготовки, насос високого тиску, блок фільтрувальних модулів, датчики та прилади керування.

Основа установки зворотного осмосу – напівпроникна зворотноосмотична мембрана в корпусі. У неї надходить вихідна вода, на виході отримуємо очищену демінералізовану (пермеат) і воду – концентрат із домішками (зливається). Під високим тиском, створеним насосом (роторний або відцентровий багатоступінчастий) відбувається продавлювання води через мембрану. Дозовано використовують і застосовують інгібітори осадоутворення (для уповільнення утворення небажаних відкладень на мембранах) і системи хімічного промивання (для зняття осадів з поверхні мембран).

Інспекція якості роботи. Для контролю якості очищення і рН – проточні вимірювачі солевмісту і рН-метри. Для контролю витрати пермеату і концентрату – проточні витратоміри. Управління системою зворотного осмосу можна здійснювати в напівавтоматичному та автоматичному режимі. Перевірити якість роботи зворотноосмотичної мембрани можна TDS метром.

У середньому мембрана зворотного осмосу очищає воду на молекулярному рівні 10-9 м (1 нм).
На ринку водопідготовки в Україні представлені такі виробники зворотноосмотичних мембран: Toray, Dow Filmtec, GE OSMONICS і Hydranautics.

Під час вибору мембрани зворотного осмосу слід спиратися на її основні характеристики:

  1. селективність: рівень очищення виражений у відсотках, показники селективності промислових мембран змінюється від 99,0% до 99,8%;
  2. продуктивність: об’єм води, очищеної за певний час за певних показників, вимірюється в куб. м/добу або GPD, залежить від розміру мембрани, фільтрувальної площі, селективності;
  3. тиск: високо (14-16 бар) і низько (8-10 бар) напірні – визначає рівень тиску, під яким потрібно подавати воду на мембрану, вибирається залежно від показника мінералізації:
  4. розмір: існує два основних стандарти промислових мембран зворотного осмосу – 8040 і 4040. Перші дві цифри визначають діаметр мембрани в десятих дюйма, дві останні – довжину в дюймах. Існують так само й інші розміри: 4021, 2540, 2521.

У кінцевому підсумку завжди краще довіритися професіоналам.

Фахівці компанії Акварум завжди врахують ваші побажання, пропозиції, допоможуть у виборі та придбанні зворотноосмотичних мембран.